
On-line kursus om ingredienslisten
Kurset henvender sig primært til personer fra kvalitetsafdelingen.
​
På kurset undervises der i regler om mærkning af fødevarer til det danske marked. Reglerne er hovedsageligt baseret
på EU regler, men vi vil også komme ind på særlige danske krav.
​
Kurset foregår via Google Meet foran egen PC. Kursusmaterialet fremsendes 1-2 hverdage før kursusdagen, så kan man selv afgøre, om det skal printes.
​
Om formiddagen arbejder vi med følgende emner:
​
•Navne på ingredienser og grupper af ingredienser
•Sammensatte ingredienser
•Beregning, orden og 2% reglen
•QUID –procent af særlige ingredienser
•Bagte/tørrede/kogte/stegte varer –rækkefølge og QUID af disse
•Allergener
•Tilsætningsstoffer (E-nr.) og funktionsnavne, herunder ”tilsat”
•Lovlighed af tilsætningsstoffer
​
Efter frokostpausen, hvor man selv må sørge for forplejningen, vil vi træne formiddagens emner. Der er opgaver, som kursisterne selv kan prøve kræfter med inden en fælles gennemgang.
​
På de traditionelle kurser med fysisk fremmøde har vi i et vist omfang vurderet cases fra kursisternes egne virksomheder. Som erstatning for det, tilbyder vi kursisterne en halv times individuelt on-line møde i den følgende måned. Dette aftales nærmere ved behov.
​

Praktiske oplysninger
Datoer:
Onsdag d. 23. februar 2022
Tirsdag d. 27. september 2022
​
Tid:
Kl. 9-15.30.
​
Sted:
Ved egen PC.
Kurset gennemføres via Google Meet.
​
Materiale:
Kursusmateriale fremsendes på elektronisk form før kurset.
Priser (ekskl. moms):
3000 kr.
Prisen dækker deltagelse for én person, elektronisk kursusmateriale samt en halv times individuel opfølgning.
Ved deltagelse på dette kursus og 1 af de 2 øvrige kurser om hhv. ”Produktnavne og anprisninger” og "Nærings-deklaration" er den samlede pris 5500 kr.
Ved deltagelse på alle 3 kurser er den samlede pris 8250 kr.